Sorin Grindeanu: Trebuie întărită echipa noastră de la Ambasada din Italia

eoficial.ro | Politic | 19 martie 2017, ora 11:55
sorin-grindeanu-inqcornel-putan

Premierul Sorin Grindeanu a declarat sâmbătă, la Timișoara, că trebuie întărâtă echipa Ambasadei României în Italia și că așteaptă propuneri de la ministrul Teodor Meleșcanu, referindu-se la crearea unui centru de sprijin și asistență pentru persoanele susceptibile traficului și victimele acestuia, cetățeni români aflați în Italia, precizeaza AGERPRES.

”Legat de Italia, am luat hotărârea de a-l trimite acolo pe ministrul delegat pentru Românii de Pretutindeni Andreea Păstîrnac, care s-a întâlnit cu autoritățile italiene; au convenit să deschidă acest centru (de sprijin și asistență, n.r.). Cred că discuția este mai largă și se referă inclusiv la personalul Ambasadei României din Italia. Trebuie întărită echipa noastră de la ambasadă, în Italia ca și în Spania, se află foarte mulți români”, a afirmat Sorin Grindeanu într-o conferință de presă.

Primul ministru a mai spus că a avut o discuție în acest sens cu ministrul Teodor Meleșcanu, care urmează să vină cu propuneri, ”tocmai pentru a preveni anumite cazuri care ar putea apărea, acesta este și rostul centrului” și că toate aceste lucruri trebuie făcute ”cu autoritățile italiene, pentru că așa este și normal”.

”Au mai existat colaborări de acest tip cu autoritățile italiene, chiar în urmă cu o lună a fost un control în regiunea Lazzio, pe inspecția muncii, unde nu au fost descoperite lucruri semnalate de presă în urmă cu o săptămână. Acest raport (primit de la cei doi miniștri, n.r.) va avea loc săptămâna viitoare”, a conchis Grindeanu.

Pe de altă parte, demnitarii italieni au exprimat acordul pentru înființarea unui centru de sprijin și asistență pentru persoanele susceptibile traficului și victimele acestuia și crearea unei platforme bilaterale, la care să participe comitetele mixte regionale din Italia, alături de reprezentanți ai autorităților române, informează un comunicat al Ministerului pentru Românii de Pretutindeni (MPRP).

Înființarea acestui centru a fost propusă de către delegația română condusă de către ministrul pentru Românii de Pretutindeni, Andreea Păstîrnac, arată MPRP, într-un comunicat transmis AGERPRES.

În acest sens, oficialii italieni au propus semnarea unui memorandum interguvernamental.

Comentarii

raspunsuri